medigarb silikon jel tabaka

Hipertrofik veya keloid yara izlerinin yönetilmesine yönelik doğrudan cilde uygulanan, silikon bazlı bir maddeden imal edilmiş, steril olmayan bir örtücü. Bu ürün normalde, cildin hidre olmasını önleyen ve ameliyatlardan, kazalardan, kesiklerden, yanıklardan veya diğer türlü yaralanmalardan kaynaklanan kızarıklık, morarma veya kabarmaların hafifletilmesini sağlayan elastik bir plaka şeklindedir. Bu ürün kendinden yapışkanlıdır. Yıkanabilir ve yeniden kullanılabilir bir üründür.

ENDİKASYONLAR

Medigarb Silikon Jel Tabaka yumuşatmak, düzleştirmek ve kırmızı, koyu renkli skarları veya ameliyat, trafik kazası, kesik, yanık ve vücut yaralanmaları sonrası oluşan hipertrofik, keloit skarları yok etmek için dizayn edilmiştir.

 

KULLANMA TALİMATLARI

 

  1. Skar bölgesini hafif sabun ile temizleyin ve temiz ılık su ile yıkayın.
  2. Skarın etrafını nazikçe kurulayın.
  3. Ürünü zarftan çıkardıktan sonra, film üzerindeki işaretli yerlerden kesin.
  4. Skar bölgesinden birazcık daha büyük olucak şekilde uygun bir parça kesin.
  5. Fim üzerinden Medigarb Silikon Jel Tabaka’yı çıkartın.
  6. Esnetmeden, yapışkan kısmı skarın üzerine uygulayın. Eğer ürünü sabitlemek

gerekirse, medikal bandaj veya elastik bandaj veya bant kullanın.

  1. İlk iki gün için, günde 4 saat ve sonraki iki gün, günde 8 saat Medigarb Silikon

Jel Tabaka kullanmanızı öneriyoruz.

  1. Günde 12 saat kullanıcak duruma gelene kadar giyim sürecini gün aşırı 2 saat uzatın.

Eğer uygulama bölgesinde kaşıntı varsa lütfen uygulama süresini kısaltın ve günde 20 saatten fazla kesinlikle kullanmayınız. Uygulama bölgesinde kaşıntıya sebebiyet verebilir.

  1. Skarı ve etrafını hafif sabun ile günde iki kere yıkamaya devam ediniz ve temiz ılık su ile akıtınız. Skarın etrafında bölgeyi nazikçe kurulayınız.
  2. Bu (1~8) genellikle 14-28 gün aralığında olur. Ürünü doğru şekilde kullanırsanız, 2-4 ay içinde en iyi sonuçları gözlemleyebilirsiniz.

 

 

 

 

DEĞİŞTİRME SIKLIĞI

Ürünün (yeni ürün) değiştirme sıklığı uygulanmış Medigarb Silikon Jel Tabaka’nın durumuna göre 3-4 haftalık aralıklarla yapılabilir. Medigarb Silikon Jel Tabaka dayanıklıdır ve tekrar kullanılabilir.

 

YIKAMA TALİMATI

Medigarb Silikon Jel Tabaka’yı yapışkan yeri yukarı bakacak şekilde, suyun altına tutun ve az miktarda bebek şampuanı dökün. Ovalamadan, nazikçe üzerindeki ölü dokuyu temizleyin. Durulayıp, yapışkan yüzeyi yukarı gelecek şekilde havlu üzerinde kurutun. Kesinlikle yapışkan yüzeyi havlu ile temas ettirmeyiniz.

KUMAŞA EMDİRİLMiŞ SİLİKON

       Silikon kumaşa çift kat emdirilerek imal edilir. İçeriğindeki köpek balığı yağı ile skarların nemli kalmasını ve renginin açılmasını sağlar. Gümüş iyonları sayesinde enfeksiyon riski olmaz. Enine ve boyuna esneyebildiği için hareket rahatlığı sağlar.

       Silikonumuz beyaz kumaşa şeffaf olarak emdirildiği için ekstra boya kimyasalı içermez.

       Yanık, yaralanma ve ameliyat sonrası oluşan izler (skar,keloid) hastanın yaşam kalitesini düşürmektedir. Etrafı kızarık, deriden kabarık ve sert olan skarlar zaman geçtikçe kaşıntı ile beraber kalınlaşmaya devam ettiği gibi aynı zamanda hareket kısıtlığına da yol açar. Bunu giderebilmek için çeşitli cerrahlar müdahaleler yapılabildiği gibi en kolay yöntem skarların üzerine bası yaparak ve nemli tutarak daha fazla sertleşmesini ve kalınlaşmasını önlemektir. Bunun içinde en doğru yöntem açık yaralar iyileştikten sonra skar yerleri tespit edilip hastaların ölçüleri alınarak dikilen kişiye özel silikonlu yanık bası giysisidir. Bu iki kombinasyon, yani silikon nemli tutarak, bası giysisi de baskı yaparak beraber skarları kontrol altına alır.