Terapi Giysisi

Medigarb Terapi Giysisi 

Terapi giysisi en başta otizmli ve duysal farlılığı olan bireylerde vestibular ve proprioseptif sistemi destekleyerek vücut farkındalığını sağlar, masa başı aktiviteler de konsantrasyonu artırır ve aktivite arası geçişleri kolaylaştırır. Bunun dışında selebral palsi ve çesitli nörolojik bozukluklar da (hipotoni, hipertoni, kas atrofisi, zayıf core stabilizasyonu ve zayıflığı) postürel olarak kas yapısını destekler.

– Ürünlerimizin tamamı USA ( Amerika Birleşik Devletleri)’den ithal olup, FDA ve CE belgelidir.

– İnstagram hesabımızdan hastalarımıza ait öncesi ve sonrası fotoğrafları görülebilir.

Instagram Hesabımız için tıklayınız.

https://instagram.com/otizmterapigiysisi?igshid=YmMyMTA2M2Y=

https://instagram.com/eramed.medikal?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Bası Giysisi, motor fonksiyon bozukluğu olan çocuklarda fiziksel stabiliteyi ve postüral kontrolü arttırmayı amaçlayan invaziv olmayan tıbbi cihaz olmakla birlikte duyu fonsiyonu bozuk olan çocuklar da beden farkındalığını destekler. Bu cihazlar hastanın vücudunun orta hattına ve çevresine doğru derin basınç sağlayarak duyusal girdisini geliştirmek için tasarlanmıştır. Bu uygulamanın dinamik stabiliteyi, postüral aktivasyonu ve konsantrasyonu arttırdığı anlaşılmaktadır.

Bası Giysisi, duysal farklılığa destek olmak ve postürel bozukluğu geliştirmek amaçlı tasarlanmıştır. Üst Vücut Giysisi ile birleştirildiğinde tam vücut stabilitesi ve duyusal girdi sağlar.

Aşağıdaki teşhisi olan hastalar için tasarlanmıştır:

Serebral Palsi, Down Sendromu, Otizm, Duyusal Farklılık, Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği ve çeşitli nörolojik bozukluklar örnek, hipotoni, hipertoni, kas atrofisi, zayıf core kas aktivasyonu, zayıf core stabilizasyonu ve zayıflığı.

Uyku esnasında, havuz yada deniz gibi giysiyi bozacak suya girildiğinde yada ağır yada çok terleten bir iş yapıldığında kullanılmamalıdır, bunun dışında  günün her saatinde giyilebilir. Tavsiye edilen, hastanın verdiği reaksiyona göre giyim saatleri uzatılmalıdır.

Uyarı: Bası Giysilerinin kullanımı, ısı ile tetiklenen nöbet bozuklukları olan veya kardiyopulmoner bozuklukları veya göğüs kafesi kısıtlamaları olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Ayrıca, Lycra veya Neopren’e alerjisi olan kişiler Bası Giysisi kullanmamalıdır.

Dikiş noktalarında hafif kızarıklık olabilir, bu normaldir, çoğu giysi ciltte kırmızı izler bırakır. Ancak bu kırmızı izler giysi  çıkarıldıktan sonra 15-20 dakika içinde kaybolmazsa giysi çok sıkıdır ve daha büyük bir bedenle değiştirilmelidir. Bunun dışında uyku esnasında kullanılmamalıdır, hasta uykudayken bükülebilir, kıvralabilir ve amaçlanmayan alanlarda veya şekillerde basıya neden olabilir.

Hastanın vücudunda ısı artışı yani ateş varsa giysi çıkarılıp, semptomlardan arınana kadar beklenmelidir. 

Hastanın elleri yada ayakları beyaza veya maviye döndüyse veya hasta ‘karıncalanma’ hissi yaşıyorsa giysiyi hemen çıkarın. Bu giysinin küçük geldiğinin göstergesidir, bu durumda daha büyük bedenler denenmelidir. 

 

Bası Giysisi Nasıl Giyilir

Bası Giysisi doğru bedende ve doğru basınçta olduğu zaman ancak faydalıdır. Bası Giysisi ilk alındığında küçük görünecektir. Bununla birlikte, uygun bir fayda sağlamak için hastanın bunu denemesi gerekmektedir. 5 cm den daha fazla hastanın üzerinde giysi esniyor ise büyük gelmiş demektir, hiç esnemiyorsa ise küçük gelmiştir.

Bası Giysisi Giyinme Talimatları

 

Uzun veya Kısa Kollu Üst Beden – Giysinin fermuarını açın ve hastaya giydirin

Ardından hastanın kol kısmından destekleyerek giysiyi üzerine iyice oturmasını sağlayın. Kumaşı yavaş yavaş bileklere doğru çekerek kollardaki tüm kırışıklıkları giderin. Kolların bükülmemesi için düzgün şekilde çevrilip koltuk altını kavradığından emin olun. Bükülmüş

koltuk altı fazla basınca ve/veya sıkışmaya neden olur. İki taraftan giysinin fermuar kısmını ortada bir araya getirerek fermuarı kapatın.

 

Uzun veya Kısa Bacaklı Tayt – Giysiyi toplayarak hastanın bacağından geçirin. Bacağını dizine kadar çekin ve diğer bacakla tekrarlayın. Sonra giysiyi bele kadar sonra göbeğe yavaşça çekin. Bacakların bükülmemeleri için düzgün şekilde döndürüldüğünden emin olun. Bacaklardaki dikişler düz olmalıdır. Tüm kırışıklıkların girildiğinden emin olun.Bası Giysisi Çıkarıldıktan Sonra

Giysiyi çıkardıktan sonra hastanın cildin de kırmızılıklar oluşmuşmu inceleyin. Hafif kızarıklık beklenir. Kızarıklık aşırıysa ve 15 dakika da geçmiyorsa, giysi küçük olabilir. Bir an önce bizimle iletişime geçin. 

 

Giysi Bakımı

Ürünün uygun şekilde temizlenmesinden hasta veya bakıcı sorumludur. Giysileri en az iki günde bir elle, soğuk yada ılık suda, bebe şampuanı yada beyaz sabunla yıkamaya çalışın. Yıkama, optimum basınç elde etmek için kumaş liflerini yeniden hizaya sokacaktır. Bu yüzden 3 gün giyildikten sonra Bası Giysileri yıkanmazsa önemli ölçüde esnemeye başlayacaktır ve yeterli bası özelliğini kaybedecektir. Deterjanlar kullanmayın ve kurutma makinesinde kurutmayın. Yumuşatıcı kullanmayın. 6 ay – 1 yıl arasında günlük kullanımdan ve yıkamadan sonra giysi etkisini kaybetmeye başlar, bu nedenle yeni bir tane satın alınması gerekmektedir.

 

Depolama Koşulları

Bası Giysileri 0 C ile 40 C arasında, nem oranı %0 ile %90 arasında nemlenmeye maruz kalmayacak ortamlarda saklanmalıdır. Kompresyon Ortezlerini Saklayın

Kullanılmadığı dönemlerde kuru bir şekilde plastik poşet içinde saklayın. Direkt güneş ışığından korunmalıdır. Havuz yada deniz de yani klor, tuz ve kimyasal olan suların içinde giyilmemelidir, çünkü bu kimyasallar kumaşı bozar.

Aşağıdaki kataloğumuzdan gerekli tüm açıklamaları ve bilgileri öğrenebilirsiniz.