Lenfödem Bası Giysisi

MEDİGARB HAKKINDA

     

Medigarb markalı bası giysilerimiz Amerika’dan ve Almanya’dan gelen kumaşlarla Türkiye’de üretilmektedir. Provası yapılarak giydirilen bası giysilerimiz ilk altı ay boyunca rutin kontrollerle ve tadilatlarla hastalarımızın maksimum fayda almalarını sağlamaktayız. Profesyonel modelist ekibimizle en iyi hizmeti vermek ve en kaliteli ürünleri sağlamayı görev bilmiş bir firma olarak, 25 yıllık tecrübemizle Era-Med Medikal ailesi olarak Amerika standartlarını Türkiye’de devam ettirmekteyiz.

Bir Amerikan ve Türk markası olan Medigarb yanık bası giysileri, Amerika’dan gelen kumaş ve silikonlar ile Türkiye’de üretilmektedir. Profesyonel modelist ekibimiz ile hastaların ölçüleri titizlikle alınarak, en uygun ürün üretilip, prova yapılarak hastalara teslim edilir.

 • Sgk Anlaşmalı
 • 3 Ay Ücretsiz Tadilat
 • 7 İş Günü İçerisinde Teslim
 • 6 Ay Boyunca Düzenli Kontrol
 • Sağlık Bakanlığı Ürün Takip Sistemine (ÜTS) Kayıtlı

LENFÖDEM HASTALIĞI NEDİR?

Lenfödem halk arasında fil hastalığı olarak bilinir ve lenfatik sistemin düzenli çalışamaması ile ortaya çıkar. Primer ve sekonder olmak üzere ikiye ayrılır. Farklı tedavi yöntemleri olduğu gibi en uygun ve devam edilebilir tedavi şekli hastanın düzenli olarak lenfödem bası giysisi kullanmasıdır. Giysi bası uygulayarak cilt altına protein sıvısının birikmesini engeller ve lenfödemin daha fazla ilerlememesini sağlar. Lenfödem tedavisinde bası çok önemli olduğu için hastalardan ölçü alınarak tamamen ısmarlama üretilir.

 1. Ağrı ve cilt gerginliğini giderir.
 2. Cilt altına biriken protein sıvısını kontrol atına alır.
 3. Lenfödeminin ilerlemesini engeller.
 4. Zayıf ve hasar görmüş damarlardaki kan sirkülasyonuna yardımcı olur.
 1. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı Ürün Takip Sistemine kayıtlı olması gerekir.
 2. Kişiye özel yapıldığı  için prova yapılarak giydirilme imkanına sahip olmalıdır.
 3. Hasta kilo alıp verme durumunda  ya da skarları indiği takdirde tekrar prova yapılıp giysinin olması gerekli basıyı vermesi sağlanmalıdır.
 4. Yanık bası giysisinin giyilmediği hergün tedavinin geri gittiğini düşünerek tadilatın hemen yapılıp hastaya ürünü teslim edilmelidir.
 5. Hasta giysiyi giydiği aylar boyunca düzenli kontrole çağrılıp, giysiden maksimum faydalanması sağlanmalıdır.
 1. Ağrı ve cilt gerginliğini giderir.
 2. Cilt altına biriken protein sıvısını kontrol atına alır.
 3. Lenfödeminin ilerlemesini engeller.
 4. Zayıf ve hasar görmüş damarlardaki kan sirkülasyonuna yardımcı olur.
 1. BASI GİYSİNİZİ DEFORME OLMAMASI İÇİN LASTİK ELDİVENLE GİYİNİZ VE TIRNAKLARINIZLA DA ÇEKİŞTİRMEYİNİZ.
 2. İLK 15 GÜN RAHAT KAYMASI İÇİN BEBEK PUDRASI KULLANABİLİRSİNİZ.
 3. SABAH KALKAR KALKMAZ GİYİNİZ VE GECE YATMADAN ÖNCE ÇIKARINIZ.
 4. DOKTORUNUZUN TALİMATINA GÖRE GECE YATARKEN DE KULLANABİLİRSİNİZ.
 5. ÜRÜNÜ ELİNİZDE ILIK SU İLE BEBEK ŞAMPUANI YA DA DOĞAL SABUNLA ÇİTİLEMEDEN YIKAYABİLİRSİNİZ.
 6. GİYSİNİZİ HAVLU ÜZERİNDE SEREREK KURUTABİLİRSİNİZ.
 7. DİREK GÜNEŞ IŞIĞINDA YA DA KALORİFER ÜSTÜNDE KURUTMAYIN.
 8. KULLANIM ESNASINDA HERHANGİ BİR ŞİKAYETİNİZ OLURSA FİRMAMIZLA TEMASA GEÇEBİLİRSİNİZ.

SORU-CEVAP

Lenfödem genellikle kollarınızda veya bacaklarınızdan birinde oluşan şişliktir. Bazen her iki kol ya da bacak da şişer.

 

Lenfödem genellikle kanser tedavisinin bir parçası olarak lenf bezlerinin çıkarılması veya hasar görmesinden kaynaklanır. Bağışıklık sisteminizi bir parçası olan lenfatik sisteninizdeki bir tıkanıklıktan kaynaklanır. Tıkanıklık yada blokaj, lenf sıvısının dolaşmasına engel olur ve bundan kaynaklı oluşan sıvı birikimi şişmeye yol açar.

 

Şu anda lenfödemin tedavisi yoktur ancak etkilenen bölgenin erken telhisi ve ve özenli bakımı ile yönetilebilir.

 

Belirtiler

 

Lenf Sistemi

Etkilenen kolunuz veya bacağınızda meydana gelen Lenfödem belirtileri ve semptomları şunlardır:

 

 • Kolun veya ayağın bir kısmının ya da parmaklar dahil tamamının şişmesi
 • Ağırlık veya sıkılık hissi
 • Kısıtlı hareket kabiliyeti
 • Ağrı veya rahatsızlık
 • Tekrarlayan enfeksiyonlar
 • Cildin sertleşmesi ve kalınlaşması (fibrozis)
 • Şişkinlik küçük değişiklerle kol ve bacakta zor farkedilen hafiften, uzuv kullanımını tamamen ciddi derecede kısıtlıyacak ileri dereceye kadar farklılık göstermektedir.
 • Kanser tedavisinden kaynaklı lenfödem, tedaviden aylar hatta yıllar sonra çıkabilmektedir.

Kolunuzda veya bacağınızda sürekli şişlik olduğunu fark ederseniz, hemen bir fizik tedavi uzmanından randevu alın.

 

Bir uzvunuzda önceden bir uzman tarafından verilmiş lenfödem teşhisi varsa, teshir konulan bölgede oluşan ani ve ciddi boyut değişikliklerinde hemen doktorunuza başvurun

Lenf sisteminiz vücudunuzu sağlıklı tutmak için çok önemlidir. Lenf sistemi protein oranı çok yüksek olan lenf sıvısının vücudunuzda dolaşmasını ve bakterileri, virüsleri ve atıkları toplar. Lenfatik sisteminiz lenf sıvısını ve zararlı maddeleri lenf damarları ile lenf bezlerine taşır. Daha sonra bu atıklar lenfositler – lenf bezlerinde yaşayan enfeksiyon ile savaşan hücreler tarafından filtrelenir – sonuç olarak vücudunuz temizlenir.

 

Lenfödem, lenf damarlarının sıvıyı yeteri kadar geçirememesinden kaynaklanır. Lenfödem primer lenfödem veya sekonder lenfödem olmak üzere ikiye ayrılır. Kendiliğinden oluşan ve hiçbir hastalık ile ilişkilendirilemeyen lenfödeme primer lenfödem denir. Başka bir hastalıktan kaynaklanan lenfödeme ise sekonder lenfödem denir. Sekonder lenfödem primer lenfödem den çok daha yaygındır.

Lenf bezleri veya lenf damarlarına zarar veren herhangi bir durum veya prosedür lenf ödeme neden olabilir.

 

Ameliyat – Lenf nod larının veya lenf damalarının çıkarılması veya zarar görmesi lenfödem ile sonuçlanabilir. Örneğin meme kanserinin yayılmasını kontrol etmek için lenf bezleri alınabilir ve operasyon esnasında lenf damarlarının geçtiği lenf düğümleri zarar görebilir.

 

Kanser için Radyasyon Tedavisi – Radyasyon lenf düğümlerinde veya lenf damarlarında skara ve iltihaplanmaya neden olabilir.

 

Kanser – Eğer kanser hücreleri lenf damarlarında tıkınma yaparsa, lenfödem oluşabilir. Örnek olarak, lend nodlarının veya lenf damarlarının yanında büyüyen bir tümör lenf sıvısının akışına engel olabilir.

 

Enfeksiyon – Lenf nodları ndaki enfeksiyon veya parazitler lenf sıvısının akışına engel olabilirler. Enfeksiyon kaynaklı lenfödem en çok tropical ve subtropical bölgelerde ve en çok ta gelişmiş ülkelerde yaygındır.

 

Not: Lenf bezi – Lenf düğümleri – Lenf Nodları aynı anlam taşımaktadır.

Primer lenfödem, vücuttaki lenf damarlarının gelişmesi ile ortaya çıkan ve nadiren görülen kalıtsal bir durumdur. Primer lenfödemin başlıca nedenleri şunlardır:

 

Milroy Hastalığı (Konjenital Lenfödem) – Bebeklik döneminde başlar ve lenf bezlerinin anormal olarak oluşmasına neden olur.

Meige Hastalığı (Lenfödem Prekoks) – Bu hastalık genelde ergenlik döneminde ya da hamilelik sırasında 35 yaşına kadar ortaya çıkabilir.

Lenfödem Tarda – Nadiren görülür ve 35 yaşından sonra başlar.

Kanserde, kanser tedavisinden veya diğer sekonder lenfödem den dolayı lenfödem riskini artırıcak faktörler şunlardır:

 

 • Yaşlılık
 • Aşırı kilo veya obezite
 • Romatoid veya psoriatic artrit
 • Komplikasyonlar

 

Bacağınızda veya kolunuzda oluşan lenfödemin neden olduğu ileri derecede komplikasyonlar:

 

Enfeksiyonlar – Vücudun ciddi derecede bakteriyel enfeksiyonu olan selülit veya lenf damarlarında oluşan enfeksiyon, lenfanjit lenfödemden kaynaklanabilecek olası enfeksiyonlardır.

 

Lenfanjiyosarkom – Bu nadir yumuşak doku kanseri tedavisi olmayan çok ileri boyutlarda lenfödeme sebebiyet verebilir. Lenfanjiyosarkomun başlıca belirtileri vücutta mavi-kırmızı veya mor lekelerdir.

 

Önlem olarak, vücudunuzun lenf bölgelerine zarar vericek ağır darbe almaktan kendinizi koruyun.

Lenf drenaj, yukarıda detaylıca belirttiğimiz gibi lenflerin doğal yollarla yaptığı drenajı yani dolaşımı kolaylaştıran veya lenfleri teşvik eden bir masaj türüdür.