Biatain® Aljinat,

Biatain® Aljinat,

Herhangi bir büyüklük, şekil ve derinlikte orta derece ile ağır eksüdalı yaralar için yüksek ölçüde emici bir aljinat yara örtüsüdür. Biatain® Aljinat, diğer aljinat ve hidrofiber yara örtülerine göre üstün emilime sahiptir (1).

Ürün Tanımı

Kavite doldurma için önerilir

Yara örtüsünün tasarımı ve yapısal bütünlüğü herhangi bir büyüklük, şekil ve derinlikte yaraya uyması için yara örtüsünü kesmenizi mümkün kılar. Yara örtüsünün şekli yara yatağına uyum gösterecektir ve bu da yara iyileşme süreci için önemlidir.

Yüksek yara örtüsü bütünlüğü

Yüksek yara örtüsü bütünlüğü minimum ağrı ve travmayla tek parça olarak yara örtüsünü çıkarmayı mümkün kılar (1,2).

Minimuma indirilmiş sızıntı ve maserasyon riski

Biatain® Aljinat ürününün üstün emilimi (1,2) ve yara örtüsü içinde eksüdayı kilitleyen jel oluşumu yara çevresindeki ciltte neden olabilecek sızıntıyı önler.

Belgelendirilmiş hemostatik etki

Hidrofiber yara örtülerinin aksine Biatain® Aljinatın belgelendirilmiş bir hemostatik etkisi yani küçük kanamalarda yara örtüsünden kalsiyum iyonlarının salınımı sayesinde kan akışını durdurma özelliği vardır (4,5).

Etki mekanizması

Yara eksüdasıyla temas ettiğinde Biatain® Aljinat optimum bir nemli yara iyileşmesi ortamı sağlayan yumuşak, koheziv bir jele dönüşür (2).

Ürün bileşimi

Biatain® Aljinat, %85 aljinat ve %15 karboksimetilselülozdan (KMS) oluşan bir aljinat yara örtüsüdür.

Kullanım

Biatain® Aljinat, orta derece ila ağır eksüdalı olan kısmi ila tam kalınlıkta tüm yaralarda kullanılabilir. Biatain® Aljinat, yüzeysel yaralarda hafif kanamaların kontrolünü desteklemeye yardımcı olabilir. Biatain® Aljinat, kompresyon tedavisiyle birlikte kullanılabilir. Biatain® Aljinat, kuru veya hafif eksüdalı yaralarda veya ağır kanamayı kontrol etmek için kullanılmamalıdır. Biatain® Aljinat, bası yaraları, venöz bacak ülserleri, arteriyel ülserler, diyabetik ayak ülserleri, donör bölgeleri ve travmatik yaralarda endikedir.

 

REFERANSLAR

  1. Thomas S et al. www.dressings.org/TechnicalPublications/PDF/Coloplast-Dressings-Testing-2003-2004.pdf
  2. Timmons J. Alginate and hydrofiber dressings. Professional Nurse 1999;14(7).
  3. http://www.worldwidewounds.com/1998/june/Alginates-FAQ/alginates-questions.html
  4. Segal HC et al. The effects of alginate and non-alginate wound dressings on blood coagolation and platelet activation. Journal of Biomaterials Applications 1998;249-57.
  5. Elalamy I and Robert F. Etude in vitro des effets proactivateurs plaquettaires de deux pansements: Alginate pur (Algostéril) et Alginate-CMC (SeaSorb Soft), etude sur plasma riche en plaquettes. CPC France 2007.

Biatain® Aljinat Ag

Biatain® Aljinat Ag– enfekte dökülen yaralar ve kavite doldurma için emilim. Yüksek pansuman bütünlüğü (1). Geniş antimikrobiyal profile sahip bir gümüş kompleksi içeren patentli pansuman (2). Kavite doldurma için önerilir (3). Minimuma indirilmiş sızıntı ve maserasyon riski.  Belgelendirilmiş hemostatik etki (4,5).

Biatain® Aljinat Ag