Biatain® Yapışkansız

Biatain® Yapışkansız

Biatain® Non-Adhesive, yara eksüdasını etkin bir şekilde emen ve tutan, yumuşak ve şekli uyum gösteren bir poliüretan köpük yara örtüsüdür (1,2). Bu durum eksüdalı yaraların iyileşmesi için nemli bir ortam sağlar (7,8).

Ürün Tanımı

Üstün emilim için benzersiz 3 boyutlu köpük yapısı

Eksüda ile temas durumunda Biatain ürününün ® benzersiz 3 boyutlu köpük yapısı üstün emilim için yara yatağına yakından uyum gösterir – kompresyon altında bile (1-3).

Minimuma indirilmiş maserasyon ve sızıntı riski (1)                    

Eksüdanın üstün emilimi ve tutulması, maserasyon ve sızıntı riskini en aza indirir. Bu yapışkansız yara örtüsü, çok hassas yara çevresi cildi olan yaralarda kullanım için çok uygundur.

Uzun kullanma süresi

Biatain’in® üstün emme kapasitesi sayesinde yara örtüsü uzun bir kullanma süresine sahiptir. Çalışmalar Biatain’in® 7 güne kadar kullanım süresiyle maliyet açısından etkin bir çözüm olduğunu göstermiştir (1-3,7).

Yumuşak ve esnek yara örtüsü   

Biatain® Non-Adhesive, kullanımı hasta için rahat olan yumuşak ve esnek bir yara örtüsüdür. Eğimli kenarlar baskı izleri riskini azaltır (4,6).

Etki mekanizması

Benzersiz 3 boyutlu köpük yapısı eksüdayı dikey olarak emip sıvıyı kendi yapısı dahilinde kilitler ve buna rağmen yarayı nemli bırakarak nemli yara iyileşmesi açısından iyi koşullar sağlar.

Bileşim

Biatain® Non-Adhesive, yarı geçirgen ve su ve bakteri geçirmez bir üst filmle yumuşak ve şekli uyum gösteren bir poliüretan köpük yara örtüsüdür.

Kullanım

Biatain® Non-Adhesive, bacak ülserleri, bası yaraları, enfekte olmayan diyabetik ayak ülserleri, ikinci derece yanıklar, donör bölgeleri, postoperatif yaralar ve cilt abrazyonları dahil olmak üzere çok çeşitli eksüdalı yaralar için kullanılabilir. Biatain® Non-Adhesive, kompresyon tedavisiyle kombinasyon halinde kullanılabilir.

 

REFERANSLAR

  1. Andersen KE et al. A randomised, controlled study to compare the effectiveness of two foam dressings in the management of lower leg ulcers. Ostomy/Wound Management 2002;(48)8:34-41.
  2. Thomas S et al. www.dressings.org/TechnicalPublications/PDF/ Coloplast-Dressings-Testing-2003-2004.pdf.
  3. Reitzel N et al. An in-vitro test of absorption capacity of foam dressings under pressure. EWMA 2008.
  4. Jørgensen B et al. A randomised, controlled trial on safety and performance of a new foam dressing on venous leg ulcers. EWMA 2008.
  5. Vogensen H. Evaluation of Biatain® Soft-hold foam dressing. British Journal of Nursing 2006;15(21):1162-65.
  6. Knight S et al. Caring for patients with difficult to heal ulcers. British Journal of Community Nursing 2006. 13(9).
  7. White R and Cutting KF. Modern exudate management: a review of wound treatments. WorldWideWounds 2006.
  8. Romanelli M et al. Exudate management made easy. Wounds International 2010;1(2).