Physiotulle Ag

Physiotulle Ag

Gümüşlü, yara enfeksiyonunu önlemek ve kontrol etmek üzere tasarlanmış, yaraya tutunmayan, hidrokolloid bazlı bir temas tabakasıdır.

Ürün Tanımı

Uygulaması ve kullanımı kolaydır

Physiotulle® Ag, uygulandığında eldivene ve makasa yapışmaz. İnce ve esnek yapısı sayesinde geniş bir eksüdasyonlu yara aralığı için ideal bir temas tabakası haline gelir.

Rahatlık ve koruma

Physiotulle® Ag, kurumaz veya yara yatağına tutunmaz ve böylece atravmatik çıkarmayı mümkün kılar. Physiotulle® Ag, çok çeşitli emici sekonder pansumanlarla kombinasyon halinde kullanılabilir.

Uzun süreli ve kontrollü gümüş salınımı

Yara eksüdasına temas ettiğinde pansuman sıvıyı emer ve yara yatağına gümüş salınır. Gümüş salınımı tüm kullanım süresince devam eder (3 güne kadar).

Daha hızlı yara iyileşmesini destekler

Physiotulle® Ag’nin açık örülü yapısı yara eksüdasının sekonder bir emici pansumana emilmesini mümkün kılar ve pansumanın enfekte yaralarda ülser alanını 4 haftada % 55 azalttığı gösterilmiştir (3,5).

Etki mekanizması

Yaraya temas ettiğinde hidrokolloid partiküller eksüdayı emer ve yara yatağına gümüş salınır.

Bileşim

Physiotulle® Ag, petrolatumda süspansiyon halinde karboksimetilselüloz (KMS) partikülleri gömülmüş, örülü bir polyester ağından oluşur. MRSA dahil hem gram pozitif hem negatif bakterilere karşı geniş bir antibakteriyel etki spektrumuna sahip gümüş sülfadiyazin içerir (4,5).

Kullanım

Physiotulle® Ag, düşük ila yüksek derecede eksüdasyonlu kronik ve akut yaralar için endikedir. Physiotulle® Ag, enfeksiyon riski olan veya kritik kolonizasyon nedeniyle iyileşmesi gecikmiş yaraların takibi için kullanılabilir. MRG ile kullanım açısından güvenlidir (2).

 

REFERANSLAR

  1. Humbert et al. Acute and superficial chronic wound management in outpatient care. Impact Medecine 2003;35:10-13.
  2. Hanson LG et al. Magnetic resonance imaging safety and compatibility for three silver containing wound dressings. EWMA & ETRS 2005.
  3. Jorgensen et al. Effect of a new silver dressing on chronic venous leg ulcers with signs of critical colonisation. Journal of Wound Care 2006; 15(3):97-100.
  4. Fox. Archives of Surgery 1968; 96:184-88.
  5. Hamilton-Miller et al. Chemotherapy 1993;39(6):405-9.