Biatain® Silicone Ag

Biatain® Silicone Ag

Biatain® Silikon Ag hassas, silikon yapışkanlı yumuşak, esnek ve emici antibakteriyel bir köpük yara örtüsüdür. Biatain® Silikon Ag yaranın içinde sürekli salınımı olan gümüş içermektedir. Enfeksiyon riski olan yaralar veya enfekte yaralarda kullanılabilir.

Ürün Tanımı

Benzersiz 3 boyutlu köpük sayesinde üstün emilim

Eksüda ile temas durumunda, Biatain® Silikon Ag ürününün 3 boyutlu köpük yapısı üstün emilim için – kompresyon altında bile (2,3) – yara yatağına tam uyum gösterir. Benzersiz 3 boyutlu köpük yapısı eksüdayı dikey olarak emip sıvıyı kendi yapısı dahilinde kilitler ve buna rağmen yarayı nemli bırakarak optimum yara iyileşmesi koşulları sağlar. Yara yatağına yakın temas ölü boşluğu azaltır ve enfeksiyona neden olabilen eksüda birikmesini en aza indirir (4).

Uzun süreli gümüş salınımı

MRSA, VR-E, ESBL üreten bakteri ve Psödomonas da dahil olmak üzere enfekte iyileşmeyen yaralarda yaygın olarak bulunan bakteri üzerinde, belgelenmiş etkiye sahip gümüş kompleks (2,3). Gümüş profil, tüm kullanım süresi boyunca uzun süreli gümüş salınımı sağlar (7 güne kadar) (1).

Hassas ve güvenli oturma

Silikon yapışkanlı katman, örtüyü çıkarma sırasında ağrıyı en aza indirmeyi sağlayıp ayrıca yara örtüsünü yerinde tutmak için de güvenli tutunma sağlar. Biatain® Silikon Ag’nin yumuşak ve esnek tasarımı, yaraya ve vücuda uyum sağlar ve cilt yüzeyindeki köpük ped Biatain® Silikon Ag ürününün kompresyon altında kullanımını rahat hale getirir.

Aseptik kullanım

Biatain® Silikon Ag ürününde kolay ve aseptik uygulama için 3 parçalı dokunmasız bölüm vardır.

Ürün bileşimi

Biatain® Silikon Ag köpük matrisinde homojen şekilde dağıtılmış olan iyonik gümüş kompleks içeren yumuşak ve uyumlu bir poliüretan köpük yara örtüsüdür. Yara örtüsünde yarı geçirgen, bakteri ve su geçirmeyen üst film ve yumuşak silikon yapışkanlı katman vardır.

Kullanım

Biatain® Silikon Ag, bacak ülserleri, bası ülserleri, diyabetik ayak ülserleri, ikinci derece yanıklar, donör bölgeleri, postoperatif yaralar ve travmatik yaralar (örn., cilt sıyrıkları, cilt yırtılmaları, kesikleri) dahil olmak üzere bakteriler nedeniyle iyileşmesi gecikmiş veya enfeksiyon riski olan çok çeşitli eksüdalı yaralar için endikedir. Kompresyon tedavisi ile birlikte kullanılabilir.

 

REFERANSLAR

  1. Burger C et al. Silver release profile and antibacterial effect of a new silver foam dressing with silicone adhesive. Sunulduğu yer: EWMA 2015 (Özet 492).
  2. Ip M et al. Antimicrobial activities of silver dressings: an in vitro comparison. Journal of Medical Microbiology 2006;55:59-63.
  3. Basterzi Y et al. In-vitro comparison of antimicrobial efficacy of various wound dressing materials. Wounds Temmuz 2010.
  4. Cutting K et al. Topical silver-impregnated dressings and the importance of the dressing technology. International Wound Journal 2009; 6:396-402.

 

Biatain® Ag Yapışkanlı