Biatain® Silicone

Biatain® Silicone

Biatain® Silicone

 

Biatain® Silikon hassas silikon yapışkanlı yumuşak, esnek ve emici bir köpük yara örtüsüdür. Biatain® Silikon ürününü yaygın olarak oluşan yaraların nemli yara tedavisi için kesin seçenek haline getirerek geniş çapta yaraların eksüdasyonunda kullanılabilir.

Ürün Tanımı

Benzersiz 3 boyutlu köpük sayesinde üstün emilim

Eksüda ile temas durumunda, Biatain® Silikon ürününün 3 boyutlu köpük yapısı üstün emilim için – kompresyon altında bile (3) – yara yatağına yakından uyum gösterir. Benzersiz 3 boyutlu köpük yapısı eksüdayı dikey olarak emip sıvıyı kendi yapısı dahilinde kilitli katmanla birlikte kilitler ve buna rağmen yarayı nemli bırakarak optimum yara iyileşme koşulları sağlar. Biatain® Silikon sıvı işleme özellikleri sızıntı ve maserasyon riskini en aza indirerek eksüda kontrolünü sağlar.

 

Hassas ve güvenli oturma

Silikon yapışkanlı katman, çıkarırken ağrıyı en aza indirmeye çalışırken yara örtüsünü yerinde tutmak için güvenli uyumluluk sağlar (1,2). Biatain Silikon’un yumuşak ve esnek tasarımı, yaraya ve vücuda uyum sağlar ve cilt yüzeyindeki köpük ped Biatain® Silikon ürününün – kompresyon altında bile kullanımını rahat hale getirir (2).

 

Aseptik kullanım

Biatain® Silikon ürününde kolay ve aseptik uygulama için 3 parçalı dokunmasız bölüm vardır.

 

Daha az yara örtüsü değişikliği

Üstün emilim sayesinde yara örtüsü değişikliklerinde %50’ye kadar azalma deneyimleyebilirsiniz (3,4).

 

Ürün bileşimi

Biatain® Silikon, yarı geçirgen ve su ve bakteri geçirmez bir üst film, kilitleyip hapseden bir katman ve yumuşak bir silikon yapışkanlı katman içeren yumuşak ve şekli uyum gösteren bir poliüretan köpük yara örtüsüdür.

 

Kullanım

Biatain® Silikon, bacak ülserleri, bası ülserleri, enfekte olmayan diyabetik ayak ülserleri, donör bölgeleri, postoperatif yaralar ve travmatik yaralar (örn., cilt sıyrıkları, cilt yırtılmaları, kesikleri) gibi çeşitli eksüdalı kronik ve akut yaralar için endikedir. Kompresyon tedavisi ile birlikte kullanılabilir ve 7 güne kadar yara üzerinde durabilir.

 

REFERANSLAR

  1. Cartier H et al. Wound management with the Biatain® Silicone foam dressing: A multicentre product evaluation. Wounds International 2014;10(4).
  2. Chadwick P et al. Biatain® Silicone dressings: A case series evaluation. Wounds International 2014;5(1).
  3. Andersen MB and Marburger M. Comparison of 24 hours fluid handling and absorption under pressure between ten wound dressings with silicone adhesive. Sunulduğu yer: EWMA 2015.
  4. Thomas S. Laboratory findings on the exudate-handling capabilities of cavity foam and foam-film. Journal of Wound Care 2010;19(5):192-99.